O nas
​
Åšrodowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie jest jednostkÄ… organizacyjnÄ… Gminy Miejskiej Dynów.
SiedzibÄ… Domu jest dawny budynek kina „SokóÅ‚” poÅ‚ożony w centrum miasta przy ulicy Jana PawÅ‚a II 13. Dom czynny jest 5 dni w tygodniu tj. od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w godzinach od 7.30 do 15.30.
​
ZamysÅ‚ utworzenia w Dynowie oÅ›rodka zajmujÄ…cego siÄ™ osobami z zaburzeniami psychicznymi powstaÅ‚ w 1995r kiedy to ówczesny ZarzÄ…d Miasta podpisaÅ‚ umowÄ™ z Wojewódzkim ZespoÅ‚em Pomocy SpoÅ‚ecznej w PrzemyÅ›lu w sprawie utworzenia Åšrodowiskowego Domu Samopomocy. Reforma administracyjna z 1999r zmieniajÄ…ca granice administracyjne województwa spowodowaÅ‚a że realizacjÄ… tego zadania zajÄ…Å‚ siÄ™ Wojewoda Podkarpacki.
Decyzje o powoÅ‚aniu do dziaÅ‚ania z dniem 1 lipca 2000r Åšrodowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie podjęła Rada Miasta Dynów uchwaÅ‚Ä… Nr XVIII/135/2000 z dnia 16 czerwca 2000 roku.
PodstawÄ… prawnÄ… dziaÅ‚ania Domu jest ustawa z dnia 12 marca 2004r o pomocy spoÅ‚ecznej, która okreÅ›la zadania w zakresie pomocy spoÅ‚ecznej, rodzaje Å›wiadczeÅ„ z pomocy spoÅ‚ecznej oraz zasady i tryb ich udzielania, organizacjÄ™ pomocy spoÅ‚ecznej oraz zasady i tryb postÄ™powania kontrolnego w jej zakresie. Zgodnie z tÄ… ustawÄ… prowadzenie i rozwój infrastruktury Å›rodowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi należy do zadaÅ„ z zakresu administracji rzÄ…dowej realizowanych przez gminÄ™ lub powiat.
SzczegóÅ‚owÄ… organizacjÄ™ i dziaÅ‚anie Domu okreÅ›la rozporzÄ…dzenie ministra pracy i polityki spoÅ‚ecznej z dnia 9 grudnia 2010r z późn.zm.
Åšrodowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi w tym;
-dla osób przewlekle psychicznie chorych,
-dla osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ…,
-dla osób wykazujÄ…cych inne przewlekÅ‚e zaburzenia czynnoÅ›ci psychicznych,
Osoby przyjmowane są do Domu na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dynowie w porozumieniu z Kierownikiem ŚDS.
Wniosek o skierowanie do Domu skÅ‚ada siÄ™ do oÅ›rodka pomocy spoÅ‚ecznej wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o skierowanie, doÅ‚Ä…czajÄ…c zaÅ›wiadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrÄ™ lub lekarza neurologa, o wystÄ™pujÄ…cych zaburzeniach psychicznych oraz zaÅ›wiadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i braku przeciwskazaÅ„ do uczestnictwa w zajÄ™ciach Domu wraz z informacja o sprawnoÅ›ci w zakresie lokomocji osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… fizycznÄ…, a także orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci lub orzeczenie o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, o ile osoba takie posiada.
Pobyt w ÅšDS jest częściowo odpÅ‚atny, zwalniane sÄ… z niego osoby, których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego wedÅ‚ug obowiÄ…zujÄ…cego rozporzÄ…dzenia rady ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot Å›wiadczeÅ„ pieniężnych z pomocy spoÅ‚ecznej.
Dom regulaminowo przeznaczony jest dla 35 osób.
Placówka Å›wiadczy usÅ‚ugi w ramach indywidualnych i grupowych treningów z zakresu samoobsÅ‚ugi i treningów umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych polegajÄ…cych na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie czynnoÅ›ci dnia codziennego i funkcjonowania w życiu spoÅ‚ecznym w celu zwiÄ™kszenia zaradnoÅ›ci i samodzielnoÅ›ci życiowej tych osób.
W ŚDS realizowane są następujące usługi;
1.Trening funkcjonowania w codziennym życiu;
• trening dbaÅ‚oÅ›ci o wyglÄ…d zewnÄ™trzny, nauki higieny
• trening kulinarny
• trening umiejÄ™tnoÅ›ci praktycznych realizowany w ramach poszczególnych pracowni;
- pracownia plastyczna
-pracownia rękodzieła
-pracownia komputerowa z kÄ…cikiem fotograficznym
-pracownia stolarska
• trening gospodarowania wÅ‚asnymi Å›rodkami finansowymi
2.Trening umiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalnych i rozwiÄ…zywania problemów
3.Trening umiejÄ™tnoÅ›ci komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagajÄ…cych sposobów porozumiewania siÄ™, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej.
4.Trening umiejętności spędzania czasu wolnego;
• rozwijanie zainteresowaÅ„ literaturÄ…,
• rozwijanie zainteresowaÅ„ audycjami radiowymi i telewizyjnymi
• rozwijanie zainteresowaÅ„ Internetem-
• organizowanie i udziaÅ‚ w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych
5.Poradnictwo psychologiczne
6.Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.
7.Terapia ruchowa, zajęcia sportowe, turystyka i rekreacja
8.Zajęcia relaksacyjne w Sali Doświadczania Świata.
9. Muzykoterapia
10.Trening umiejętności społecznych
11.Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.
Jednym z podstawowych zadaÅ„ zwiÄ…zanych z rehabilitacjÄ… spoÅ‚ecznÄ… uczestników ÅšDS jest ich aktywizacja. Umożliwia jÄ… m.in. terapia zajÄ™ciowa rozumiana jako zestaw czynnoÅ›ci fizycznych i umysÅ‚owych inspirowanych i prowadzonych przez terapeutów w celu utrzymania, przywrócenia lub nabycia odpowiedniej sprawnoÅ›ci psychofizycznej uczestników. Realizowane w ramach terapii zaÅ‚ożenia majÄ… na celu dążenie do stworzenia bezpieczeÅ„stwa i wzajemnego wsparcia, sÅ‚użą do burzenia w uczestniku negatywnych myÅ›li o swojej niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, dowartoÅ›ciowania, przekonania że jest wartoÅ›ciowym czÅ‚owiekiem. Nasi uczestnicy dziÄ™ki terapii wczeÅ›niej zamkniÄ™ci w sobie stajÄ… siÄ™ osobami bardziej otwartymi, wiedzÄ…cymi że mogÄ… osiÄ…gnąć wiele. PowstajÄ…ce prace sÄ… dla uczestników realizacjÄ… ich marzeÅ„, pragnieÅ„ i potrzeb. Åšrodowiskowy Dom Samopomocy jest oparciem i szansÄ… na przyszÅ‚ość dla osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ….
W celu efektywnej realizacji zadaÅ„ ÅšDS wspóÅ‚pracuje z wieloma instytucjami i zakÅ‚adami lokalnymi, niezwykle ważne jest również utrzymywanie staÅ‚ych kontaktów z rodzinami uczestników co buduje wzajemnÄ… więź i pozwala na zdobywanie wielu cennych doÅ›wiadczeÅ„.
​
​
Kadra Åšrodowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie
Zatrudnieni pracownicy posiadają odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz predyspozycje osobowościowe do pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie Dom zatrudnia:
Kierownik:
Anna Wandas
Kadra terapeutyczna: terapeuci, instruktorzy terapii, opiekunowie;
Bożena Tadla
Piotr Pyrcz
Ewa Konat-Bembenek
Daniel Maziarz
Lucyna Pudysz
Marta Gudyka
Pielęgniarka:
Grażyna Duć
GÅ‚ówny ksiÄ™gowy:
Agnieszka Skubisz
Psycholog:
Agnieszka Stania