Blisko Biblioteki
Daleko od nudy
"Morały płynące z bajek"
W dniu 12czerwca 2024r w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dynowie odbył się przegląd artystyczny pn. Morały płynące z bajek” w ramach projektu „Blisko biblioteki, daleko od nudy”. Jego organizatorami byli Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie oraz Publiczna Biblioteka Miejska w Dynowie.
Podczas przeglądu, w baśniowej scenerii swój kunszt artystyczny prezentowali uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Bachórca, Bliznego, Cergowej, Nowej Wsi, Wolicy, Dynowa oraz członkowie Klubu Senior + z Dynowa.
Przygotowania do występów trwały ponad miesiąc, każdy z zespołów włożył mnóstwo pracy, poświęcił wiele godzin przygotowań aby końcowy efekt przedsięwzięcia był zachwycający.
Wspaniałe stroje, barwna scenografia, oraz perfekcyjne przygotowanie aktorów sprawiły że widz mógł czuć się jak w profesjonalnym teatrze. Dla wielu był to pierwszy tego typu występ, tym bardziej gratulujemy wszystkim zespołom.
Podczas przeglądu kolejny raz przekonaliśmy się że ani wiek ani niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu celów, dobrej zabawy i zarówno pełnosprawni jak i osoby dotknięte chorobą mogą pełnić różnorodne role społeczne i zawodowe rozwijając swoje pasje.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ich opiekunom oraz pracownikom Publicznej Biblioteki Miejskiej w Dynowie za tak owocną współpracę.
11-25 MAJA 2023R. UDZIAŁ W PROJEKCIE PT"NASTAW SIĘ NA ROZWÓJ" W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014-2020 OŚ PRIORYTETOWA I RYNEK PRACY OTWARTY DLA WSZYSTKIDCH
Podejmowane w ŚDS różnorodne kroki w zakresie aktywizacji społecznej uczestników ściśle związane są z aktywizacją zawodową podopiecznych. Pełny udział osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym daje im bowiem większą szansę aktywności zawodowej.
W ośrodku oprócz codziennych treningów praktycznych w miesiącu maju 2023r odbyły się 2 szkolenia zawodowe. Pierwsze w okresie od 10 do 23 maja br. w zawodzie pomoc kuchenna. Szkolenie to prowadzone było przez Pana Macieja Podolec, szefa kuchni mającego doświadczenie zawodowe w znanych restauracjach. Grupa 11 uczestników pod okiem szefa przez kilka dni przygotowywała wyrafinowane dania obiadowe i desery. Zapach pieczonych roladek schabowych z suszonymi pomidorami i mozzarellą, placków z cukinii z wędzonym boczkiem z gulaszem z piersi z kurczaka w sosie koperkowym z surówkami i ciasteczkami a z to z białą czekoladą a to z płatkami owsianymi, rozchodził się po całym budynku aż „ślinka leciała”. Pomocnicy kuchenni poznawali tajniki i sposoby łączenia produktów, metody ich obróbki, łączyli nowe smaki. Zdobyte doświadczenie na pewno wykorzystają w życiu prywatnym. Wszyscy zgodnie stwierdzili natomiast, że najfajniejszą częścią szkolenia była degustacja.
16 CZERWCA 2023R. Z WIZYTĄ W MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W BÓBRCE.
16.06.2023r wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To wyjątkowe miejsce bo właśnie tutaj narodził się przemysł naftowy. W Bóbrce mieści się najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej, której początki sięgają 1854r.
Podczas przechadzki po alejach wysłuchaliśmy ciekawych opowiadań przewodnika o historii wydobycia ropy naftowej w Bóbrce oraz o niezwykłych wynalazkach Ignacego Łukasiewicza. Bacznie przyglądaliśmy się szybom wiertniczych i maszynom używanym w tym przemyśle. Muzeum łączy ze sobą tradycję i nowoczesność. Dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym mogliśmy się przenieść w czasie i przyglądać jak wyglądała praca aptekarza i jakie specjały były w niej sprzedawane ponad 100 lat temu. Nasze największe zainteresowanie skupiła gazowa lodówka wyprodukowana w 1940r przez firmę Elektrolux w Szwecji.
5 CZERWCA 2023R. ZWIEDZANIE MIEJSCA INTERNOWANIA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KOMAŃCZY .
Z ośrodka jeździeckiego Tarpan udaliśmy się do Komańczy gdzie w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zwiedziliśmy miejsce internowania prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tu mieliśmy możliwość obejrzenia Izby Pamięci wraz ze zgromadzonymi pamiątkami po pobycie kardynała, wysłuchaliśmy również prelekcji siostry nazaretanki opiekującej się tym miejscem o pobycie prymasa w klasztorze w okresie od 29.X.1955r do 28.X.1956r oraz o Jego twórczości.
5 CZERWCA 2023R. NAUKA JAZDY KONNEJ W OŚRODKU JEŹDZIECKIM "TARPAN" W WYSOCZANACH
Na krańcu Beskidu Niskiego Bieszczadach, pośród malowniczej doliny rzeki Osławy, daleko od gwaru miasta znajduje się ośrodek jeździecki którego w dniu 5 czerwca br. po raz kolejny byliśmy gośćmi. Na pełnowymiarowej ujeżdżalni mieliśmy do dyspozycji 5 koni na których pod okiem instruktora próbowaliśmy swoich sił jazdy w siodle. Powoli łapaliśmy równowagę jazdy w stępie a następnie kłusie przez przeszkody w postaci drewnianych kłód.
Jazda konna to idealne połączenie sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Naszym jeźdźcom tak bardzo spodobał się wyjazd, że ciągle powtarza się pytanie; Kiedy znowu pojedziemy na hipoterapię? Co potwierdza że kolejny wyjazd należy uznać za udany.
PROJEKT: SYMBOLE NARODOWE OSTOJĄ POLSKOŚCI
Środowiskowy Domu Samopomocy w Dynowie w dniach od 29.05 do 1.06. 2023 brał udział w projekcie "Symbole narodowe ostoją polskości". Całość relacji w zakładce Projekty.
WYJAZD NA KRĘGLE DO ZESPOŁU PAŁACOWO PARKOWEGO W HADLACH SZKLARSKICH
Aktywizacja uczestników poprzez sport to jedna z najbardziej lubianych aktywności. Ostatni okres obfitował w kilka wyjazdów na kręgielnię do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich.
Bowling jest sposobem na miłe spędzanie czasu, jest połączeniem ruchu z zabawą, dostarcza rozrywki ale również uczy zdrowej rywalizacji, propaguje aktywność fizyczną. Wszystkie te zalety bowlingu sprawiają że przynosi on graczom wiele korzyści m.in. w postaci satysfakcji, dobrego poczucia.
W kręgielni rozegraliśmy wiele pasjonujących turniejów które na długo pozostaną w naszej pamięci a każdorazowy wyjazd wiązał się z ogromną dawką emocji, rywalizacji a przy tym gimnastyką wielu partii mięśniowych.
Artykuł ŚDS Dynów 25.09.2019
TURYSTYKA I REKREACJA
Jedną z form rehabilitacji społecznej prowadzonej w ŚDS są różnego rodzaju wycieczki i wyjazdy integracyjne.
Celem wycieczek jest nie tylko poznawanie nowych miejsc i zdobywanie informacji. Ogromnym plusem jest rozwój wyobraźni, zdolności organizacyjnych oraz umiejętności logicznego i samodzielnego myślenia, ale przede wszystkim integracja. Osoby poznają siebie, otwierają się na innych ludzi, uczą się tolerancji i szacunku dla ludzkiej pracy.
WYCIECZKA DO SANOKA
W dniu 25.06.2019r wybraliśmy się na wycieczkę do Sanoka gdzie nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania niezwykle urokliwego Muzeum Budownictwa Ludowego i Parku Etnograficznego.
Skansen położony na obszarze 38 ha obfituje w wiele różnorodnych zabytków architektury drewnianej pochodzących z okresu od XVII do XX wieku z terenu Polski i Ukrainy. Znajdują się tutaj obiekty mieszkalne i gospodarcze ale również budynki sakralne i użyteczności publicznej. Ogromne wrażenie wywarła na nas ekspozycja malarstwa ikonowego obejmującą ponad 220 ikon.
Dopełnieniem naszego pobytu był Rynek Galicyjski otoczony domami rzemieślników gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę odpoczynku.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historyczne w Sanoku.
Obiekt mieszczący się w Zamku Królewskim w Sanoku posiada bogate zbiory muzealne obejmujące wiele dziedzin życia człowieka na przestrzeni sięgającej od epoki kamienia aż do czasów współczesnych.
Naszą uwagę przykuła wystawa militariów wraz z poniemieckim schronem oraz wspaniała kolekcja sztuki cerkiewnej. Oczarowała nas największa na świecie, licząca 600 prac wystawa Zdzisława Beksińskiego, malarza niezwykle intrygującego. Obrazy tego artysty kryjące w sobie niezwykłą głębie zrobiły na nas ogromne wrażenie dlatego poświęciliśmy im najwięcej czasu.
WYCIECZKA DO TRZCIANICY I CIESZYNY, STĘPINY.
16.07.2019r upłynął w ŚDS na zwiedzaniu Skansenu Archeologicznego „Troja Karpacka” w Trzcianicy oraz schronu kolejowego w Stępinie, Cieszynie.
Skansen archeologiczny w Trzcinicy to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowane zostały wały obronne, bramy prowadzące do grodu oraz chaty z okresu wczesnego średniowiecza.
Podczas spaceru po parku edukacyjnym pomiędzy domami z charakterystycznymi dla nich paleniskami, piecami, glinianymi naczyniami i prymitywnymi narzędziami mogliśmy poczuć smak jakże trudnego życia ich mieszkańców a tym samym docenić wygody jakie przyniosła nam cywilizacja.
Z Trzcianicy udaliśmy się do unikatowego w skali europejskiej naziemnego schronu kolejowego z okresu II wojny światowej wchodzącego w skład kwatery głównej Hitlera „Południe” leżącego na pograniczu dwóch wsi Stępina, Cieszyna.. Tunel mający 393m długości i ponad 2 metry grubości ścian, zabezpieczony przed atakiem chemicznym pełnił ważną rolę w czasie II wojny światowej. W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku w tunelu schronowym zatrzymał się pociąg sztabowy Hitlera i doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim.
Na koniec wycieczki wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie chcieliby wrócić ani do czasów wsi średniowiecznej ani tym bardziej do czasów wojny.
SPORT i REKREACJA
Zgodnie z powiedzeniem „w zdrowym ciele zdrowy duch” nasi domownicy systematycznie korzystają ze sprzętu sportowego zgromadzonego w sali ruchu w ŚDS a następnie zdobytą tężyznę fizyczna prezentują podczas różnorodnych zawodów.
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W BACHÓRCU.
29.08 br. już kolejny raz wzięliśmy udział w IV Turnieju Tenisa Stołowego organizowanym przez ŚDS w Bachórcu. Tegoroczne zmagania odbyły się w szkole podstawowej w Bachórcu. Spośród 10 drużyn reprezentujących ośrodki wsparcia na terenie podkarpacia, nasza drużyna nie miała sobie równych i po raz kolejny pozostawiła przeciwników w tyle zdobywając I zasłużone miejsce. Brawo!
Podczas turnieju nie zabrakło wielu pozytywnych emocji i zdrowej sportowej rywalizacji. Mamy nadzieję do zobaczenia za rok.
V RAJD ROWEROWY SZÓWSKO - RADAWA.
Jedną z form terapii ruchowej naszych podopiecznych był udział w rajdzie rowerowym w dniu 4 września 2019r.
Organizatorem imprezy był ŚDS w Jarosławiu oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.
V Rajd rozpoczął się w Szówsku na placu obok Dworu Zygmuntówka a zakończył się na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie.
Trasa rajdu liczyła ok. 20km, prowadziła malowniczą ścieżką rowerową oraz szlakiem leśnym na terenie Nadleśnictwa Jarosław. Podczas rajdu cykliści mogli wdychać cudowny zapach lasów sosnowych ciągnących się po całym tamtejszym terenie.
127 uczestników raju reprezentujących różne ośrodki wsparcia z terenu podkarpacia, bezpiecznie dotarło na metę w Radawie a za swój udział każdy otrzymał medal oraz drobny upominek.
Zwieńczeniem wysiłku uczestników rajdu było wspólne biesiadowanie przy smacznych potrawach przygotowanych przez ćwierćfinalistę V edycji Master Chef Pawła Gradoskiego.
W czasie imprezy nie zabrakło również wielu atrakcji takich jak przejażdżki bryczkami, rejs rowerkami wodnymi po jeziorze, zumba, oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Rajd był niezwykle miłą przygodą i nowym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników.
OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W RZESZOWIE.
Na zaproszenie Caritas Diecezji Rzeszowskiej w dniu 5 września 2019r reprezentacja Domu wzięła udział w Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej na stadionie Podhalańczyk w Rzeszowie.
Zmagania sportowe rozpoczęła Msza Święta w kościele garnizonowym w Rzeszowie. Po Eucharystii zawodnicy z 57 drużyn rywalizowali ze sobą indywidualnie i zespołowo w 9 dyscyplinach m.in. w minikoszykówce, skoku w dal, rzucie piłką lekarską, rzucie podkową i biegu na czas.
Olimpiada była okazją do rywalizacji, do pokonywania własnych słabości, ograniczeń ale przede wszystkim było to spotkanie integracyjne, okazja do bycia z innymi.
Tradycyjnie zawody kończyły się „biegiem ku słońcu”.
INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA BRZOZOWA.
Dnia 8 września br. na zaproszenie ŚDS w Brzozowie wzięliśmy udział w zmaganiach piłkarskich zorganizowanych w ramach imprezy „Pożegnanie lata w Brzozowie”. W turnieju rywalizowało 10 drużyn.
Nasza drużyna z dużym zaangażowaniem podeszła do rozgrywek i nie ustępowała w boju swoim przeciwnikom. Ostatecznie w zaciętym boju o pierwsze miejsce ulegliśmy drużynie z ŚDS w Kąkolówce i zajęliśmy zaszczytne II miejsce.
Na zakończenie wszyscy biesiadowali przy grillu i grochówce.
Wydarzenie to wpłynęło na motywację zawodników do dalszych ćwiczeń.
RÓŻNORODNE FORMY TERAPII
ALPAKOTERAPIA
Dnia 6 września przeszliśmy niecodzienną formę terapii - alpakoterapię w Ranczo Alpaka w Woli Baranowskiej. Nasz wyjazd zawdzięczamy wygranej w konkursie filmowym.
Alpakoterapia to innowacyjna dziedzina zooterapii wspomagająca procesy rehabilitacyjne osób z różnymi niedyspozycjami. Zajęcia polegają na współpracy instruktora i uczestnika z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia.
W trakcie spotkania ze zwierzętami mogliśmy podczas spontanicznej zabawy poznać te niezwykle przyjacielskie zwierzęta. Spędziliśmy tam miło czas odpoczywając z dala od zgiełku miasta.
Dzięki urokowi Alpak i naszej pomysłowości dzień spędzony z ranczo zapadł na długo w naszej pamięci.
TEATROTERAPIA
Już po raz XV, w dniu 11 września br. na zaproszenie ŚDS w Tarnobrzegu wzięliśmy udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej ŚDS-ów woj. podkarpackiego. W tegorocznym przeglądzie 48 placówek z terenu podkarpacia reprezentowało różnorodne formy twórczości artystycznej. Był śpiew, taniec, formy teatralne my z zamiarem rozweselenia publiczności zaprezentowaliśmy scenkę kabaretową z repertuaru Andrzeja Waligórskiego „Ballada o Zenku dreptaku”. Nasz cel został zrealizowany w 100%. Występ spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności, otrzymaliśmy duże brawa a na twarzach widzów zagościł uśmiech.
TERAPIA KULINARNA
Na zaproszenie ŚDS w Birczy w dniu 19 września już po raz szósty wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych. W tegorocznym spotkaniu uczestnicy mieli do przygotowania dania w 6 kategoriach; przysmaki z grilla, przekąski z grilla, przekąski, słodka chwila, sałatki, coś na ząb. Nasi kucharze wylosowali przekąski z grilla.
Przygodę kulinarną zakończyło wspólne biesiadowanie przy przygotowanych przez uczestników różnorodnych potrawach oraz tańce.
Anna Wandas
Droga krzyżowa niepełnosprawnych na Kalwarii
Nasz Dom brał udział w wyjątkowym wydarzeniu. Zobacz relację przygotowaną przez dziennikarzy gazety "ŻYCIE PODKARPACKIE"
Artykuł ŚDS Dynów 2018
W ostatnim okresie uczestnicy Domu brali aktywny udział w licznych wydarzeniach sportowych, kulturalnych spotkaniach integracyjnych, projektach i konkursach obejmujących wiele zróżnicowanych dziedzin życia.
W kwietniu 2018r wzięliśmy udział w III Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych rozegranej na Arenie Sanok.
Kolejnym ważnym wydarzeniem sportowym był III Turniej Tenisa Stołowego, który odbył się 19.09.2018r w ŚDS w Bachórcu. Nasza ekipa bardzo profesjonalnie podeszła do rozgrywek czego efektem było zdobycie I miejsca w konkurencji drużynowej. Dwóch naszych reprezentantów zdobyło również tytuł; „najlepszy zawodnik” oraz po wyczerpujących rozgrywkach „najskuteczniejszy zawodnik”.
Jeszcze w tym samym tygodniu, bo 22.09.2018r uczestniczyliśmy w XX Spartakiadzie środowiskowych domów samopomocy województwa podkarpackiego w Baranowie Sandomierskim.
Obok współzawodnictwa sportowego w dniu 6 września w Birczy, rywalizowaliśmy w Konkursie Kulinarnym w którym mogliśmy zaprezentować umiejętności nabyte w trakcie codziennej terapii prowadzonej w Domu. Powstałe w czasie konkursu dania zaspokoiły podniebienia największych łasuchów.
Ciekawym wydarzeniem w którym corocznie bierzemy udział jest konkurs filmowy realizowany w ŚDS w Spiach. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Polskie seriale” tematem konkursu były polskie seriale. Popełniony przez nas film zatytułowany został "S jak ŚDS" a jego fabuła oparta została na wątkach z dwóch popularnych seriali "M jak miłość" oraz "Złotopolscy" przeniesionych na grunt naszego Domu. Tegoroczny finał konkursu odbył się 14 czerwca 2018r w Dzikowcu. Spośród 31 nadesłanych filmów konkursowych, nasz film spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem Otrzymywane przez dwa poprzednie lata wyróżnienia zamieniliśmy na I miejsce i fantastyczne nagrody.
Jedną ze zdobytych nagród był pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Rościuszkiem" w Brzostowej Górze, oraz zwiedzanie Skansenu w Kolbuszowej. Przed nami jeszcze warsztaty fotograficzne ufundowane przez Head of Podkarpackie Film Commission w Rzeszowie oraz prezentacja filmu na V Przeglądzie Unikatowych Filmów w Hucie Komorowskiej realizowanego przez Fundację Muzeum im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”.
Spośród spotkań kulturalnych należy również wspomnieć o naszym udziale w XIV Przeglądzie Teatralnym środowiskowych domów samopomocy województwa podkarpackiego w Tarnobrzegu, który odbył się 11.09 br. Przedstawiony przez nas skecz pt. "Białoruśka na polu" wywołał wiele uśmiechu na twarzach widzów, oraz spowodował że zostaliśmy na długo zapamiętani.
Od kilku lat na zaproszenie Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie bierzemy również udział w czytaniu dzieł polskich pisarzy. W tym roku w dniu 7 września wysłuchaliśmy fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.
Wyjazdy turystyczne to bardzo lubiana przez naszych podopiecznych forma spędzania wolnego czasu. W dniu 10 lipca br. wybraliśmy się na wycieczkę na Węgry. Celem naszej podróży było malownicze miasteczko Tokaj oraz drugi co do wielkości na Węgrzech 30 hektarowy ogród zoologiczny w Nyiregyhaza gdzie uczestniczyliśmy w pokazie tresury fok oraz wiele gatunków zwierząt podzielonych według stref klimatycznych w tym najciekawsze oceanarium i tropikanarium.
Uczestnicy Domu byli beneficjentami wielu projektów. W miesiącu lipcu 2018r grupa 12 osób z bardzo dużym powodzeniem zakończyła kurs języka angielskiego w ramach projektu realizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Przemyślu "Praca bez barier -Akademia Umiejętności Językowych" współfinansowany w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie. Działanie 9.3. Podniesienie kompetencji osób dorosłych w obszarze TIK i języków obcych. Ponad półroczne spotkania z lektorką prowadzącą zajęcia języka angielskiego niewątpliwie wpłynęły na rozwój słuchaczy zajęć.
Ważnym wydarzeniem które na pewno zostanie na długo w naszej pamięci była wizyta w ŚDS w dniu 25.09.2018r znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Minister Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Pani Józefa Hrynkiewicz, oraz Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart. Honory gospodarza miasta pełnił Pan Burmistrz Zygmunt Frańczak. Spotkanie pozwoliło na przedstawienie naszej działalności, osiągnięć i efektów zajęć aktywizujących owocujących uzyskaniem pierwszych miejsc w konkursach sportowych i kinematograficznych.
Podczas wizyty nie zabrakło ciepłych słów, pochwał i życzeń. Pani minister w słowach do nas skierowanych stwierdziła „ Przekraczając próg Środowiskowego Domu Samopomocy ma się wrażenie jakby było się gościem ciepłego rodzinnego domu, tę rodzinę tworzycie Wy”. Również pani poseł i pani wojewoda nie żałowały wielu słów zachwytu i pochwał. Życzyły nam dużo motywacji i sił do dalszej pracy i twórczego rozwoju.
Wizyta tak wybitnych gości była dla nas ogromnym wyróżnieniem, jesteśmy z niej bardzo dumni i zadowoleni.
Anna Wandas
Artykuł ŚDS Dynów 10.05.2017
NA SPORTOWO
W dniu 27 kwietnia 2017r na zaproszenie Burmistrza Sanoka pana Tadeusza Pióro oraz Dyrektora Archidiecezji Przemyskiej ks. prałata Artura Jańca, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie wzięli udział w II Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych Sanok 2017.
Olimpiada odbyła się na obiekcie Arena Sanok. Uczestniczyło w niej około 100 ośrodków dla osób niepełnosprawnych z całego Podkarpacia.
Nasze przygotowania do udziału w tych zawodach trwały ponad miesiąc, wypełnione były wielogodzinnymi ćwiczeniami, które pozwoliły szlifować nie tylko kondycję fizyczną ale również przynosiły satysfakcję i dobre samopoczucie.
Jak na olimpiadę przystało, rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu państwowego po którym nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego oraz złożenie przysięgi przez uczestników zawodów.
Po tym punkcie uczestnicy przystąpili do właściwych zawodów.
Rywalizacja odbyła się w sześciu dyscyplinach sportowych; rzut woreczkami do celu, dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami do unihokeja, wyścig na balonach, rzut piłka do kosza. Na koniec odbyła się dyscyplina drużynowa w przeciąganiu liny w której nasza reprezentacja bez trudu pokonała drużynę z Frysztaka.
Kolejno rozgrywane dyscypliny odbywały się w formie zabawy, tutaj nie liczyły się miejsca, wyniki ale radość i dobra zabawa.
Na zakończenie konkurencji na wszystkich czekał bigos i ciepła kiełbasa z chlebem.
Uwieńczeniem olimpiady były pamiątkowe medale i dyplomy.
Z wyprawy wróciliśmy uśmiechnięci i niezwykle zadowoleni a opowieściom nie było końca.
Artykuł ŚDS Dynów 08.06.2017
Z ŻYCIA ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W DYNOWIE (ŚDS)
Jednym z elementów rehabilitacji prowadzonej w ŚDS jest udział uczestników w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, imprezach okolicznościowych, sportowych itp. Tego typu terapia przynosi wiele pozytywnych efektów, nie tylko w postaci pozyskania wiedzy, nowych umiejętności ale jest okazją do integracji społecznej osób niepełnosprawnych z szeroko rozumianym społeczeństwem.
WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM DYNÓW.
30 marca 2017r. uczestnicy Naszego Domu wzięli udział w zajęciach w Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Dynów. Temat spotkania brzmiał; „Kto mieszka w lesie - poznanie złożoności ekosystemów leśnych”. Prelekcję, którą wysłuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem poprowadziła pani Małgorzata Kaczorowska. Przybliżyła nam ona wiedzę w temacie; kto zamieszkuje las?, jak bardzo złożone są zależności pomiędzy poszczególnymi ekosystemami? i jak niewiele potrzeba aby zachwiać tę równowagę?. Wyposażeni w taką wiedzę będziemy z większą świadomością gościć w lesie.
W imieniu uczestników składam serdeczne podziękowania dla pani M. Kaczorowskiej za ciekawie poprowadzone zajęcia.
Bożena Tadla
WYSTAWY PRAC UCZESTNIKÓW.
W niedzielne południe, 02 kwietnia 2017r wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym organizowanym przez MOK w Dynowie. Wystawialiśmy prace przygotowane przez uczestników w ramach terapii, a związane tematyczne ze Świętami Wielkanocnymi. Byliśmy bardzo uradowani faktem, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród oglądających.
Wystawę naszych prac można było również, jak każdego roku w okresie około świątecznym, oglądać w Urzędzie Miasta w Dynowie.
12 kwietnia 2017r uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali kameralne Śniadanie Wielkanocne. Dla niektórych z naszych uczestników jest to jedyna możliwość spędzenia świąt w większym gronie a nie w samotności.
Bożena Tadla
NA SPORTOWO
27 kwietnia br. na zaproszenie Burmistrza Sanoka pana Tadeusza Pióro oraz Dyrektora Archidiecezji Przemyskiej ks. prałata Artura Jańca, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie wzięli udział w II Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych. Sanok 2017r.
Olimpiada odbyła się na obiekcie Arena Sanok. Uczestniczyło w niej około 100 ośrodków dla osób niepełnosprawnych z całego Podkarpacia.
Nasze przygotowania do udziału w tych zawodach trwały ponad miesiąc, wypełnione były wielogodzinnymi ćwiczeniami, które pozwoliły szlifować nie tylko kondycję fizyczną ale również przynosiły satysfakcję i dobre samopoczucie.
Jak na olimpiadę przystało, rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu państwowego po którym nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego oraz złożenie przysięgi przez uczestników zawodów.
Po tym punkcie uczestnicy przystąpili do właściwych zawodów.
Rywalizacja odbyła się w sześciu dyscyplinach sportowych: rzut woreczkami do celu, dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami do unihokeja, wyścig na balonach, rzut piłką do kosza. Na koniec odbyła się dyscyplina drużynowa w przeciąganiu liny w której nasza reprezentacja bez trudu pokonała drużynę z Frysztaka.
Kolejno rozgrywane dyscypliny odbywały się w formie zabawy, tutaj nie liczyły się miejsca, wyniki, ale radość i dobra zabawa.
Na zakończenie konkurencji na wszystkich czekał poczęstunek. Uwieńczeniem olimpiady były pamiątkowe medale i dyplomy. Z wyprawy wróciliśmy uśmiechnięci i niezwykle zadowoleni.
Anna Wandas
DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
„Wszyscy jesteśmy stworzeni z niedoskonałości i to czyni nas pięknymi. Blizny budują charakter! Nie liczy się to, co masz, ale co z tym robisz”. Godność to możliwość nauki, pracy, rehabilitacji, leczenia, mieszkania,...bycia potrzebnym i kochanym!
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. – to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku, jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.
Tegoroczny Dzień Godności obchodziliśmy 16.05.2017r w Leszczawie Dolnej razem z uczestnikami ŚDS w Birczy, Leska i Zagórza. Nasze spotkanie stało się kolejną okazją do pogłębiania integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych, manifestowania tolerancji i równouprawnienia, bo każdy z nas ma potrzebę poczucia własnej wartości i odnoszenia sukcesów w swoim życiu. Podczas imprezy nie zabrakło tańców, zabaw i dobrych humorów.
Godność i szacunek to coś co należy się każdemu, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pełnoprawności. Obchody Dnia Godności mają przypominać, że wartość człowieka to nie tylko intelekt, ale także wrażliwość, dobroć, miłość, uczciwość!
Anna Wandas
NA BASENIE
31.05.2017r w ramach zajęć organizowanych w Naszym Domu, grupa uczestników wybrała się na basen należący do Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.
Pierwszy nasz taki wyjazd na basen wiązał się z dużym oporem uczestników, z trudnością zbierała się grupa chętnych do wyjazdu. Jednak po każdorazowym przyjeździe z pływalni i emocjach które stamtąd przywoziliśmy osób chętnych było coraz więcej, a obecnie jest ich więcej niż miejsc w busie. W ostatnich dniach również wybraliśmy się na basen z zamiarem poćwiczenia umiejętności pływackich, odprężenia ciała w jakuzzi oraz dobrej zabawy i zapomnienia o chorobach i codziennych troskach. Taka forma aktywności niezwykle pozytywnie wpływa na samopoczucie osób korzystających z pływalni, wycisza, relaksuje oraz ćwiczy mięśnie.
Anna Wandas
.
Artykuł ŚDS Dynów 08.06.2017
KONKURS FILMOWY "KOCHAM KINO"
W związku z zaproszeniem do udziału w konkursie filmowym przesłanym przez Środowiskowy om Samopomocy w Spie, w miesiącu maju br. grupa uczestników Naszego Domu wraz z opiekunami podjęła się nakręcenia filmu krótkometrażowego.
Ogłoszona "burza mózgów" na wybór tematu pracy zakończyła się pewnym kompromisem i decyzją o nakręceniu scen z kilku filmów. Ostatecznie powstał film pod tytułem "Casting" w którym przedstawione zostały najsłynniejsze sceny z filmów; "Forrest Gump", "Frankenstein", "Terminator" i "Ojciec Chrzestny" wraz z procesem rekrutacji wyboru aktorów. Powstałe dzieło wieńczy scena w której aktorzy stoją na czerwonym dywanie w Cannes. Tak też sie stało podczas uroczystej Gali III Konkursu Filmowego "Kocham Kino" w której uczestniczyliśmy 7 czerwca 2017t w Dzikowcu. Nasz film został zauważony i doceniony przez jurry i jako jeden z trzech filmów wyróżniony co pozwoliło nam przejść po odbiór nagród po czerwonym dywanie. Wprawdzie nie zdobyliśmy pierwszej nagrody, jednak wyróżnienie w tak mocnym gronie wśród 23 nadesłanych prac konkursowych było dużym sukcesem i powodem do radości. Dużą zasługę na sukces filmu oprócz wspaniałej gry aktorów miała praca opiekuna artystycznego Daniela Maziarza oraz charakteryzacja Ewy Konat Bembenek.
Jak na prawdziwą ekipę filmową przystało przed rozpoczęciem uroczystości czekali na nas dziennikarze i fotoreporterzy. Nasza ekipa udzieliła wywiadu dla Radia Rzeszów w którym zrelacjonowała pracę przy filmie.
Z WIZYTĄ W SKANSENIE W KOLBUSZOWEJ
Korzystając że byliśmy w pobliżu, po zakończeniu Gali Filmowej pojechaliśmy do Kolbuszowej gdzie zwiedzaliśmy tamtejszy skansen. Stare budynki w ciekawej scenerii zieleni wprowadziły nas w nastrój zupełnie odmienny od tego w którym byliśmy jeszcze kilka chwil wcześniej. We wsi spokojnej, wsi wesołej nie było fleszy aparatów, czerwonych dywanów ani luksusów natomiast był spokój a miejsce zapraszało do odpoczynku i zapomnienia o kłopotach.